In 1952, Henry Cartier Bresson published a book entitled “Pictures in passing” in French, which included 132 black and white photos and the introduction before the photos. Considering that Bresson has learned a lot from painting and, in his own words, with the eyes of a painter, looks on the cover of a book by a French painter Henri Matisse. Bresson’s “The Decisive Moment” was such a strong theory in the photography of modernity, which became the title of the English version of his book.

در خیابان چه خبر است؟

ده گانه هنری کارتیه برسون برای عکاسی خیابانی

اریک کیم

ترجمه: رامین سعیدیان

 

 

درباره ی آثار هنری کارتیه برسون پدرخوانده عکاسی خیابانی، بسیار کم تحقیق شده است. عکس های برسون، انسان را تحت تأثیر قرار داده و باعث می شود هم عمیقا از آنها لذت برد و هم به فلسفه او در خلق این آثار احترام گذاشت.

۱- تمرکز بر هندسه

اگر به آثار کارتیه برسون خوب نگاه کنید، متوجه می شوید که او هندسه را در درون تصاویر خود به صورت شاعرانه ای اعمال کرده است. اگر به ترکیب تصاویر نگاه کنید، خطوط عمودی، افقی و مورب، منحنی ها، سایه ها، مثلث ها و مربع ها را می بینید که به نفع خود به خوبی مورد استفاده قرار داده است. برسون همچنین توجه ویژه ای به فریم ها نیز دارد.

نه تنها جهان را به آن صورت که‌می خواهد می بیند، بلکه به دنبال شکل و هندسه است که درون کادر به طور طبیعی رخ می دهد. با دیدن تصاویر برسون ذهن خود را باز کنید و محیط پیرامون خود را خوب ببینید. خطوطی را جستجو کنید که ممکن است به سوژه های شما منجر شود،که ممکن است تصویر شما را شکل دهد. با تصاویر شاعر شوید و بازیگران و عوامل جالبی را با هم ترکیب کنید.

۲-صبور باشید

هنری کارتیه-برسون در مورد “لحظه قطعی” می گوید: «گاهی اوقات به خودی خود می اندیشد، اما دیگران باید صبور باشند و منتظر بمانند». او بیرون می رفت و عکس می گرفت و فقط تصاویری که در اندیشه خودش بود را ثابت می کرد. هر آنچه در اندیشه او می گذشت در هر یک از عناصر تصاویرش (افراد، پس زمینه، فریم و ترکیب) به صورت کامل هویدا بود.

هنگامی که شما در فضای بیرون عکسبرداری می کنید و صحنه های جذابی را می بینید، کمی صبر کنید تا شخص مناسب برای تکمیل تصویر شما از راه برسد. اگرچه شاید دلتان نخواهد ساعاتی را که برای تعطیلات خود کنار گذاشته اید هدر بدهید، ولی صبر کنید تا زمان مناسب برسد. شما همیشه نیازی به رفتن به بیرون و شکار برای فرصت های عکاسی ندارید؛ اجازه دهید خود آنها به سراغ شما بیایند.

۳-سفر

برسون محل اصلی زندگی خود را ترک کرد و در مکانهایی مانند هند، همه اروپا، ایالات متحده، چین و همچنین آفریقا به عکس برداری مشغول شد . هنگامی که او به دور دنیا سفر کرد، توانست یک وجه ی دیگر از زندگی را به تصویر بکشد و بیشتر از قبل در مورد زندگی مردمان محلی آموخت. به عنوان مثال زمانی که او در هند عکاسی می کرد، در حدود یک سال در آنجا ماند و خود را در فرهنگ آنجا غوطه ور کرد.

عکاسی خیابانی در سفر موجب کشف زوایای پنهان کشورهای مختلف و فرهنگ آنها، و الهام بخش برای باز شدن افق های تازه ای در زندگی روزمره و لذت بردن از سفر خواهد بود.

۴- انتخاب لنز

گرچه برسون با چندین لنز مختلف کار می کرد، اما تنها لنز 50 میلیمتری بود که برای چندین دهه گسترش دید چشم های او را باعث شد. وقتی که بیرون می روید و  عکسبرداری می کنید، سعی کنید ذهنیت مشابهی را اعمال کنید. یک فاصله کانونی نزدیک به شما کمک می کند، بینایی هنری خود را تقویت کنید. شما قادر خواهید بود فیگورهای طبیعی را در زندگی روزمره ببینید و دقیقا بدانید که چگونه تصاویر شما هنگام عکسبرداری از زوایای مختلف و فاصله ها ظاهر می شود.

۵- عکس از کودکان

یکی از عکس های تاثیرگذار برسون پسر کوچولویی است که دو بطری شیشه ای را در میان دستانش حمل می کند و قهرمانانه در حال راه رفتن است. وقتی اولین بار این تصویر را میبینید، آن به درون قلبتان نفوذ می کند و باعث می شود به دوران کودکیتان پرتاب شوید. هنری کارتیه برسون استاد در گرفتن عکس از کودکان در حالت طبیعی خودشان است. خلق تصاویری که نوستالژی زیبایی به بینندگان خود منتقل می کند.

کودکان در هنگام عکسبرداری در خیابان، کودکانی بزرگ شده هستند. خود واقعی آنها در مقابل دوربین نیستند و اغلب حقیقتشان را نادیده می گیرند. بنابراین شما قادر به گرفتن جوهر واقعی خود در درون آنها هستید: بازیگوش،کنجکاو و شاید کمی غمگین.

۶-مهارت گربه ای

اگر شما عکس های برسون را خوب مشاهده کنید، می توانید ببینید که او دارای مهارت گربه ای است و بسیار تند و سریع است. اگر یک صحنه را که می خواهید شکار کنید، دوربین خود را به سرعت به جلوی چشم خود بیاورید و قبل از اینکه کسی متوجه شما شود، حرکت کند عکس بگیرید، مهارت گربه ای بودن را خوب آموخته اید.

۷-دنیا را به مانند یک نقاش ببینید

قبل از اینکه هنری کارتیه-برسون به عکاسی روی بیاورد، در ابتدا علاقه مند به نقاشی بود. هنگامی که عکاسی کشف شد، زیبایی شناسی مشابه ای که در نقاشی های کلاسیک به کار برده می شد را درون تصاویر اعمال کرد.

به منظور تبدیل شدن به یک عکاس خیابانی بهتر، کار نقاشان را مطالعه کنید. ببینید که چگونه از فریم، ترکیب، افراد و صحنه ها استفاده می کنند. یک نقاش کاملا جذاب در این مورد، ادوارد هاپر است که اساسا یک عکاس خیابانی است که با یک قلم مو مسلح شده است. فقط با الهامات خود از کتابهای عکاسی محدود نشوید، اشکال دیگر هنرهای کلاسیک، مدرن، سورئال و انتزاعی را کشف کنید.

۸- عکسها را نبرید

برسون شدیدا مخالف برش در عکس ها بود. او معتقد بود هر زمان که شما در حال گرفتن یک عکس هستید، همه کارها باید در درون کادر دوربین انجام شود. اگر کادر و یا ترکیب بندی اش کم بود، او آن تصویر را نادیده می گرفت.با این حال و با وجود این پیش شرط، یکی از معروف ترین عکس های او (پریدن مرد) بریده شده است؛  زیرا سمت چپ کادر عکس به خاطر اجبار برسون در سریع عکس گرفتن توسط حصاری سیاه شده است.

بهتر است بتوانید عکاسی خیابانی خود را بدون برداشت دوباره انجام دهید. تکرارهای بی رویه، هنگامی که در فضای واقعی عکسبرداری می کنید بینش عکاسی شما را مختل می کند، با تکرار کادربندی ها و انتخاب و اصلاح عکس ها، خودتان را تنبل می کنید.

۹-نگران پردازش نباشید

گرچه برسون می دانست که چگونه عکس خود را پردازش و اصلاح کند، با این حال او هرگز آن را انجام نمی دهد. او بیرون میرود و عکسبرداری میکند و عکسهایش را به افرادی که به آن اعتماد دارد می فرستد، که برای او آن را پردازش می کنند. این کار به او مزیت بزرگی داد زیرا اجازه می دهد تا زمان کمتری در اتاق تاریک صرف کند و زمان بیشتری را صرف عکسبرداری کند. در این عصر مدرن و دیجیتال، عکاسان بیش از حد در مورد پردازش نگران هستند. اگر شما یک عکس بد بگیرید، هیچ مقدار  پردازش و اصلاح نمی تواند آن را بهتر کند.

۱۰- همیشه برای تصاویر بیشتر تلاش کنید

هنری کارتیه برسون هرگز به تصاویرش تعلق عاطفی نداشته است. در مستند “من از او تماشا کردم”، تهیه کنندگان سعی کردند او را با چاپ و به نمایش گذاشتن همه کارهای کلاسیک و قبلی خودش بر روی دیوارهای یک گالری که در آنجا با او مصاحبه داشتند، معرفی کنند. با این حال، برسون با علاقه کمی به مجموعه عکس ها نگاه کرد و به آنها گفت که هنگامی که یک عکس گرفته، به سادگی از آن عبور می کند و عکس بعدی را برای شکار کردن دنبال می کند. اگر چه عالی است که از کار شما قدردانی شود،ولی کار خود را هرگز نباید تکرار کرد و به عقب برگشت. اگر یک مجموعه بزرگ از تصاویر دارید، تلاش کنید تصاویر بیشتر و متفاوت تری بدست آورید. ناراضی و ناراحت نشوید، همیشه برای عظمت تلاش کنید.

10 Things Henri Cartier-Bresson Can Teach You About Street Photography

Eric Kim

 

 

 

 Don’t forget to order the new re-print of “The Decisive Moment” by Henri Cartier-Bresson!
I have been doing quite a bit of research into Henri Cartier-Bresson, the godfather of street photography.
Although my current approach in street photography is more like Bruce Gilden and less of Henri Cartier-Bresson, HCB influenced much of my earlier work and I still deeply respect his photography and philosophies. I hope you are able to enjoy these things I believe you can learn from Henri Cartier-Bresson about street photography. Keep reading to become inspired and learn more.

1. Focus on geometry
If you look at the work of Henri Cartier-Bresson, he applied geometry to his images poetically. If you look at the composition of his images he integrated vertical, horizontal, and diagonal lines, curves, shadows, triangles, circles, and squares to his advantage. He also paid particular attention to frames as well.
Don’t only see the world as it is, look for shapes and geometry that occur naturally as well. Open up your mind and break your environment into different formal elements. Look for lines that may lead to your subjects or squares that may frame your image. Become poetic with your images and integrate interesting actors and stages when you are out shooting.

2. Be patient
When Henri Cartier-Bresson would talk about “The Decisive Moment” he said sometimes it would be spontaneous but others times he had to be patient and wait for it. Regardless he was very methodological when he would go out and shoot, and would only keep his images if every element of his image (people, background, framing, and composition) were perfect.
When you are out shooting and you see fascinating scenes, wait for the right person to walk by to complete your image. Although you don’t want to camp out for hours on end to wait for the right moment to occur, practice a bit of patience. You don’t always need to go out and hunt for photo-opportunities. Allow them to come to you.

3. Travel
Henri Cartier-Bresson traveled the world and shot in places such as India, all of Europe, the United States, China, as well as Africa. When he traveled the world, he was able to capture a different slice of life and learn more about the local people he was with. For example when he was shooting in India—he stayed there for around a year and immersed himself into the culture.
Although it is great to shoot street photography in your backyard, it is great to travel as often as you can. Explore different countries and cultures, and it will help inspire your photography and open your eyes.

4. Stick to one lens
Although Henri Cartier-Bresson shot with several different lenses while on-assignment working for Magnum, he would only shoot with a 50mm if he was shooting for himself. By being faithful to that lens for decades, the camera truly became “an extension of his eye”.
Apply the same mentality to when you go out and shoot. I encourage people to use different focal lengths to see the world differently and experiment—but ultimately sticking with one focal length will help you solidify your artistic vision. You will be able to see natural framelines in your everyday life, and know exactly how your photos will appear when shooting from certain angles and distances.

5. Take photos of children
One of my favorite photos by Henri Cartier-Bresson is of this little boy carrying two bottles of wine under his arms, with the triumphant grin of a champion. When I first saw the image, it struck me in the heart as it reminded me of my own childhood. Henri Cartier-Bresson was a master at taking photos of children in their natural playful state, creating images that convey beautiful nostalgia to his viewers.
Nowadays it is incredibly difficult to shoot children (all of this hysteria in the news about pedophilia and kidnappings). However children are great subjects to shoot when it comes to street photography. In my experience I have noticed that they don’t mind being in front of the camera, and often ignore it. Therefore you are able to capture their true essence: playful, curious, and often mischievous.

6. Be unobtrusive
When Henri Cartier-Bresson would shoot on the streets, he would stay as low-key and unobtrusive as he could. I even read that he would cover his chrome Leica in black tape and even sometimes with a hankerchief to make it less noticeable when he was out shooting. Most of the images that he captured his subjects were oblivious of the camera, and thus truly candid.
If you wish to shoot the same way, wear clothes that blend into your environment and work quickly and don’t linger. If you see videos of Henri Cartier-Bresson shooting you can see that he has the dexterity of a feline and is quite agile and quick. If you see a scene you want to capture, quickly bring your camera up to your eye and move on before anybody can notice you.

7. See the world like a painter
Before Henri Cartier-Bresson got into photography, he was actually first interested in painting. Once HCB discovered photography, he applied the same aesthetics in classical painting into his images. For HCB composition was extremely essential, and his images reflect that of romantic painters before him. Interestingly enough when he was much older, he actually denounced photography and focused the rest of his life in drawing.
In order to become a better street photographer, study the work of painters. See how they utilize framing, composition, people, and scenes. One painter that I find absolutely fascinating is Edward Hopper, who was essentially a street photographer armed with a paintbrush. Don’t just limit your inspiration from photography books, explore other forms of classical, modern, surreal, and abstract art as well.

8. Don’t crop
Henri Cartier-Bresson was vehemently opposed to cropping. He believed that whenever you took a photo, it should always be done in-camera. If his framing or composition was a bit off, he would disregard the image.
However, as a caveat, one of his most famous pictures (the jumping man) was cropped— because Henri Cartier-Bresson said that he had to shoot it looking through a fence.
Although my personal philosophy is a bit more lax on cropping, I still believe it is best if you can achieve your street photography without cropping. If you crop too often, you become lazy with your framing when you are actually shooting which will hinder your photographic vision.

9. Don’t worry about processing
Although Henri-Cartier Bresson knew how to process and develop his own film, he never did it by himself. He would go out and shoot and send his photos to people he trusted, who would develop it for him. This gave him a huge advantage because it would allow how to spend less time in the darkroom, and more time out shooting.
In this modern and digital age, photographers are too concerned about post-processing. Although I do enjoy post-processing my images from RAW into black and white, spending too much time in post-processing will hinder you. If you shoot a bad photo, no amount of “photoshopping” can make it any better.

10. Always strive for more
Henri Cartier-Bresson never had much of an emotional attachment to his images. In the documentary I watched of him, they tried to surprise him by printing and showing him all of his classic and earlier work on the walls of the gallery they were interviewing him at. However HCB looked at them with little interest and told them that once he took a photo, he would simply move on and look for the next photo.
Although it is great to appreciate your work, never idolize your work and let it hold you back. If you have a great portfolio of images, strive to get even better images. Don’t become satisfied and complacent. Always strive for greatness.